Csak Lazítson!

 

A tavalyi csapadékos év és az idei vízállásos területekben bővelkedő tavasz után, ahogy száradtak fel a területek,a víz lefelé húzódásával a talaj is igencsak letömörödött. A letömörödött talaj pedig, mint tudjuk,nehezen veszi fel a vizet, nem engedi mélyre menni a növények gyökereit.

Van azért gyógyír a problémára, mégpedig a JYMPA háza táján. A spanyol JYMPA gyártól eddig megismert SJ-sorozatú, egyenes késes kialakítású lazítók eddig is igen nagy számban találtak gazdára Magyarországon, és immár közel 1000 db itthon eladott lazító után rengeteg referenciahelyen megtekinthetőek a JYMPA SJ lazítók. Az általános tapasztalat a géppel kapcsolatban az, hogy erős, masszív felépítésű, valamint a kések „V” alakú elrendezésének köszönhetően könnyű húzású. Az alábbiakban hazai gazdálkodók tapasztalatait olvashatják. Az utóbbi években a JYMPA folyamatosan bővítette a kínálatát: először megjelentek a hajlított késes (DDB- ésDSB-sorozat) lazítók dupla, majd szimpla késes kivitelben,amelyek még nagyobbat emelnek a talajon, még lazábbá teszik azt. Ezekből 1-9 késes kivitel válaszható, 60-450 LE teljesítményigénnyel. 2010-től a sokat kritizált késbiztosítás hiányára válaszként a JYMPA DS-OL sorozat már hidraulikus késbiztosítással rendelkezik, és 3-9 késes kivitelben, 1,65-4,23 m munkaszélesség között választható. Ilyen gépből már több is van az országban, s ezek hibátlanul dolgoznak, üzemeltetőik nagy örömére.2011-ben két újdonság is megjelent a spanyol lazítógyár kínálatában: az SJ-2-F 2 késsorral rendelkezik, 5, 7 és 9 késes kivitelben készül, és a gyár mérései szerint az SJ családhoz képest is valamivel kisebb a vonóerő igénye. A másik újdonság a CR-sorozat, amely a kés előtt lévő vágótárcsával rendelkezik; ez a modell gyep levegőztetésére használható.A vágótárcsát követően a lazítókés a gyepben nem tesz nagy kárt, de a mélyebb rétegek lazítását elvégzi, elősegíti a gyep gyökérzetének mélyebb talajrétegekbe hatolását. A lazító után rendelhető hengerek közt is van újdonság;eddig csak tüskés henger volt rendelhető a lazítóhoz, 2010 második felétől azonban sima és taréjos felületű henger is rendelhető. A leggyakoribb talajtípusok és talajállapot esetén a legszebb munkát a tüskés hengerrel lehet elérni, mivel a tüskék a lazító által felhozott rögöket egyszerűen szétnyomják.A gépekről videó látható a www.szegana.hu honlapon.

Nagy Márk

a4608

Jympa altalajlazító hidraulikus késbiztosítással

Felhasználói tapasztalatok

Név: Feind Zsolt

Hely: Lovasberény

Géptípus: JYMPA SJ 3-5+SJ-3

Vásárlás ideje: 2009

Talaj típusa: középkötött

Művelési mélység: 45 cm

Traktor: Landini 8860 (78 LE), MTZ892.2 (94 LE)

Tapasztalat, vélemény: „A gazdaságunk összesen mintegy 110 ha területtel rendelkezik. Lazítást eddig 35 ha-on végeztünk. A gépet a vásárlást követően zúzott napraforgótarlón, illetve repcetarlón használtuk. Mivel jól le lett előtte zúzva a terület, illetve nem a maximális munkamélységen üzemeltettüka gépet, így nem okozott gondot a szármaradvány, a gép nem tömődött be. A lazítás gyorsabban ment, mint a szántás.7-8 km/h sebességgel üzemeltettüka gépet, így óránként kb. 1 ha-t meg tudtunk lazítani. 13-14 l/ha, megfelelő üzemanyag-fogyasztás mellett az eszköz jó teljesítményt nyújtott. A kis teljesítményű erőgéppel történő üzemeltetés kellemes meglepetést okozott (a vásárlás előtt egy kölcsönkért lazító kipróbálása során már meggyőződhettünkarról, hogy a gép el fogja vinni alazítót).”

a4605

Feind Zsolt

Név, helység: Martók Sándor, Szeged

Géptípus, évjárat: JYMPA SJ 5-7E (5késes)+rögtörő henger, 2007

Talaj típusa: középkötött

Traktor, munkamélység: Deutz-FahrAgroton 150, kb. 45-50 cm

Tapasztalat, vélemény: „Mintegy 200 ha területen gazdálkodom, amelyből évente 100 ha-t lazítózok meg. Korábban hazai gyártású, 2 késes lazítóval dolgoztam, most ugyanaz a traktor 5 késes JYMPA-val dolgozik, és a fogyasztás 20-25%-kal alacsonyabb, mint előtte.A lazító előrefelé hajló kései szépen megemelik a talajt maguk előtt. A lazítót erős, masszív kialakításúnak tartom, idáig mindösszesen egy garnitúra „papucsot”kellett a gépen cserélni, – de ez amúgy is kopó elem. Repcemagágy-előkészítéshez mindössze egy lazítózást,majd pedig egy Dal-Bo hengert szoktunk használni, és már lehet is vetni. Összességében elégedett vagyok a lazítóval és annak munkájával. A SZEGÁNA Kft.-vel már régóta kapcsolatban vagyok, rugalmasan intézik a vásárlással kapcsolatos ügyeket; már Dal-Bo hengert, Bogballe műtrágyaszórót,Muratori zúzót és kombájnt is vásároltam tőlük.”

a4606

Martók Sándor

Név: Horváth Alajos

Hely: Dunakiliti

Géptípus: JYMPA SJ 3-5+SJ-3

Vásárlás ideje: 2005

Talaj típusa: öntéstalaj

Művelési mélység: 50 cm

Traktor: Landini Ghibli 95 (92 LE)

Tapasztalat, vélemény: ”A traktorteljesítmény kényelmes munkavégzést tesz lehetővé. Évente 20 ha területet lazítunk. Talajaink a forgatásos művelést igénylik, a csapadékviszonyok függvényében azonban van olyan állapot,amikor csak lazítás jöhet szóba.Törekszünk arra, hogy a teljes terület 3-4 évente meg legyen lazítva. 8-10km/h sebességgel üzemeltetjük a gépet,10-12 l/ha üzemanyag-felhasználás mellett, amely a szántáshoz képest megközelítőleg fele fogyasztást jelent.Összességében elégedettek vagyunka géppel és annak munkájával,a konstrukció nem szorul javításra.”

Név: Aranykalász 1955 Kft. – Pető István növénytermesztési főágazat-vezető

Hely: Mezőkeresztes

Géptípus: JYMPA SJ 7-9+rögtörőhenger (7 késes)

Vásárlás ideje: 2008, 2010

Talaj típusa: kötött agyagos vályogtalaj

Művelési mélység: 45 cm

Traktor: John Deere 8320, 8330, 8220

Tapasztalat, vélemény: „Optimális időjárási viszonyok mellett 1.000-1.500 ha-t lazítunk meg évente.A búza és a repce termesztésénél a szántásról áttértünk az altalajlazításra és a szántóföldi kultivátor használatára.Átlagosan 800 ha-on termesztünk búzát és repcét, amelyet minden esetben meglazítunk. Amennyiben az idő engedi, a kukorica és a napraforgó alatt is végzünk lazítást. Tapasztalatunk szerint könnyebb vetőágyat készíteni altalajlazítás után, mint szántás után.A terület teljesítmény 1/3-dal nagyobb,mint a szántásé. Üzemanyag-fogyasztást nem mértünk, de ez mintegy 20-25l/ha között lehet.Kb. 500-600 hektáronként cseréljüka kopó alkatrészeket, amit az igen kemény talajviszonyok indokolnak.Elégedettek vagyunk a géppel és annak munkájával, ezért is vásároltuk meg 2 év gyakorlati bizonyítás után a második JYMPA SJ 7-9-es altalajlazítót is, a hozzá kapcsolható rögtörő hengerrel együtt.”

a4607

Pető István növénytermesztési főágazat-vezető